poniedziałek, 22 grudnia 2014

Żona oficera - Philippa Gregory

1920 rok i… wstecz, Anglia, Belgia


Z okładki:
Rok 1920, Wielka Brytania. Kraj otrząsa się po pierwszej wojnie światowej. Młodziutka Lily Valance pragnie zapomnieć o ciężkich czasach i rzuca się w wir szalonych lat dwudziestych. Gdy spotyka przystojnego kapitana Wintersa, ulega czarowi jego pozycji społecznej i bogactwa. On liczy na to, że związek z młodą śpiewaczką pozwoli mu się wyzwolić od traumatycznych wspomnień.

Lily decyduje się poślubić Stephena Wintersa, a jednocześnie zamierza kontynuować karierę sceniczną. Nie zdaje sobie jednak sprawy, jak trudne będzie wejście do klasy średniej i stawienie czoła hipokryzji skrywanej za fasadą domu Wintersów.

Stephen nie potrafi sobie poradzić z dręczącymi go koszmarami, aż w końcu prawda o jego wojennych losach zmusza rodzinę do bolesnego rozliczenia z przeszłością...
...
Informacja na okładce może sugerować, że głównym tematem powieści i największym zmartwieniem głównej bohaterki, młodej śpiewaczki, córki sklepikarki jest zaaklimatyzowanie się w domu bogatych prawników. Nic bardziej mylnego. Głównym tematem powieści jest trauma byłego żołnierza.
...
Pani P.Gregory pisze znakomite książki historyczne osnute wokół epoki Tudorów. Można powiedzieć, że jej konik to wiek XIV-XVI. Ale spod jej pióra wychodzą również znakomite powieści obyczajowe, z mocnym akcentem psychologicznym, których akcja toczy się w wieku XX. Pierwsza powieść obyczajowa, którą przeczytałam to Dom cudzych marzeń- trzymała w napięciu, wciągała, pamiętam, trudno się było od niej oderwać.
...
A dziś odłożyłam przeczytaną powieść Żonę oficera. Podsumowana jednym słowem –majstersztyk. Od początku powieści wiadomo, że to się nie może dobrze skończyć.
...
Mnóstwo książek przewinęło się przez moje oczy, ale jakimś dziwnym trafem niewiele traktujących o I wojnie światowej. Trochę ten błąd ostatnio naprawiłam. Zrządzeniem losu przeczytałam ostatnio powieści osnute właśnie wokół I wojny światowej. Były to Spóźnione wyznania oraz Ptasi śpiew.
...
Dzisiaj odłożona powieść również poruszała traumę I wojny światowej. Tak sobie myślę, że Żona oficera równie dobrze mogła być osadzona w czasie II wojny światowej, bo po każdej wojnie żołnierze zostają pokiereszowani psychicznie.
...
Na początku powieści zachowanie Lily może irytować. Ale przecież ona jest nastolatką, ma dobre kontakty z matką, odnosi drobne sukcesy sceniczne i ma pełne prawo do beztroski. Śmierć matki i narodziny dziecka sprawiają, że Lilly nad podziw szybko dorośleje i czuje się odpowiedzialna za dziecko jak i za okrutnego męża. Swoim sprytem w radzeniu sobie w domu Wintersów oraz współczuciem dla sparaliżowanego teścia zjednuje serca czytelników.
...
To chyba nie przypadek, że pani Muriel i jej syn Stephan noszą nazwisko Winters. Myślę, że to celowy zabieg pani Gregory- ciepła, beztroska, Lilly wchodzi do rodziny zimnych Wintersów.
...
Gregory pisze o uczuciach, ale powieść absolutnie nie jest tkliwa, brak w niej egzaltacji. Wszystkie kobiety ukazane w tej powieści mocno stąpają po ziemi. Ambitna matka Lilly, zasadnicza teściowa Lilly- Muriel, sama Lilly nie dość, że jest sprytna to jeszcze uparta, a nawet niania małego Christopera to osoba z mocnym charakterem.
...
Tak naprawdę nie powinniśmy się pochylać nad kobietami ukazanymi w tej powieści, ale nad tragiczną postacią Stefhana.
...
Trudno zrzucić całe okrucieństwo Stephana na powojenną traumę. Na jego postępowanie w życiu dorosłym miały wpływ więzi z bratem i rodzicami w okresie dzieciństwa. Przyjaciel Lilly ,Charlie został przedstawiony na zasadzie kontrastu. Również doświadczył traumy wojennej, ale nie stał się przez to okrutnikiem. Wręcz przeciwnie, wojna uwrażliwiła go na drugiego człowieka, na muzykę, na życie. Jest zasadnicza różnica pomiędzy Charlim a Stefhanem. Charli to ofiara wojny, a Stefan to jednocześnie ofiara jak i kat. Po wojnie Stepfanowi nikt nie jest w stanie pomóc, ani lekarze, ani druh, ani rodzice, ani młoda żona. Wyzwolić może go tylko śmierć. Dręczy go sumienie, szkoda że tylko we śnie.

...
Podsumowanie: 4
...
Moja skala ocen:
Nie skończyłam czytać 1
Przeczytałam z trudem 2
Przeciętna 3
Świetna 4
Excellent 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz