piątek, 19 grudnia 2014

Ptasi śpiew- Sebastian Faulks

I wojna światowa
Francja,  Amiens

Z okładki:

Amiens, północna Francja, rok 1910. Młody Anglik, Stephen Wraysford, przybywa z Londynu do domu francuskiego przemysłowca René Azaire'a, by pomóc mu w unowocześnieniu jego fabryki tekstyliów. Od pierwszych chwil młody przybysz ulega urokowi żony gospodarza, Isabelle, która tkwi w nieudanym małżeństwie ze starszym, wybuchowym mężczyzną, opiekując się jego dziećmi z poprzedniego małżeństwa. Pod nieobecność Azaire'a między Stephenem a Isabelle wybucha niemożliwy do utrzymania w sekrecie, żarliwy romans. Gdy sprawa wychodzi na jaw, kochankowie uciekają do Prowansji i decydują się na wspólne życie. Pewnego dnia Isabelle odchodzi bez słowa wyjaśnienia...

Flandria, rok 1916. Stephen jest porucznikiem piechoty, walczącym w okopach północnej Francji; w sekrecie pisze pamiętnik, choć jest to wbrew wojskowym przepisom. Wspomnienia o Isabelle - jedynej kobiecie, którą kochał - są ciągle żywe. Stephen otrzymuje od dowódcy rozkaz dołączenia do oddziału "tunelarzy", straceńców podkładających ładunki wybuchowe pod pozycjami wroga. Latem ruszają na południe i biorą udział w bitwie nad Somą. Dopiero to potworne doświadczenie uświadamia mu, co naprawdę liczy się w życiu...

Powieść Ptasi śpiew Sebastiana Faulksa to klasyka współczesnej literatury, która znajduje się wśród dwudziestu najlepszych powieści angielskojęzycznych ostatniego półwiecza. Poruszająca historia niespełnionej miłości w połączeniu z wstrząsającym opisem krwawych wojennych zmagań z czasów I wojny światowej przyniosły jej także uznanie na świecie, co zaowocowało kilkunastoma wydaniami obcojęzycznymi i kilkoma milionami sprzedanych egzemplarzy.
...
 To bardzo nie fair z mojej strony, bo książka ta cieszy się dużym uznaniem wśród czytelników. Obiecujące informacje na okładce dotyczące treści powieści. Do tego obiecujące rekomendacje mediów, a do tego bardzo obiecująca przedmowa. A ja jestem zawiedziona Dla mnie powieść przeciętna. Niektóre fragmenty odebrałam, jako na siłę przyklejone do głównego wątku. Mnóstwo szczegółów nic niewnoszących do powieści- według mnie.
...
Na plus zaliczam ciekawy projekt okładki oraz poruszony niebanalny temat: obecności i roli tzw. tunelarzy w czasie I wojny światowej.
Cieszę się, że znów poszerzyłam wiedzę na temat I wojny światowej.
...
Jak wyraźnie zaznaczono na okładce, na podstawie powieści powstał film. Wiele sobie po nim nie obiecuję.
...
 Godne uwagi:

Tunelarze- oddział żołnierzy podkładających ładunki wybuchowe pod pozycjami wroga.

...
Podsumowanie: 3
...
Moja skala ocen:
Nie skończyłam czytać 1
Przeczytałam z trudem 2
Przeciętna 3
Świetna 4
Excellent 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz