wtorek, 11 listopada 2014

Zmyślone życie Siergieja Nabokowa -Paul RussellZ okładki:

"Zmyślone życie Siergieja Nabokowa" to barwna opowieść o niezwykłych losach brata znanego pisarza. Paul Russell przenosi nas do pełnego przepychu świata przedrewolucyjnej Rosji, do sal wykładowych szacownego Uniwersytetu Cambridge, do salonu Gertrudy Stein, w którym gromadzili się awangardowi malarze i ludzie pióra. Autor po mistrzowsku odmalowuje realia epoki, narratorem powieści czyniąc tytułowego bohatera. Młody Siergiej opowiada o dorastaniu w cieniu genialnego brata i walce z jąkaniem. Odkrywa swoją homoseksualną orientację. Opisuje narkotyczne wieczory z Cocteau, pełne zawirowań paryskie romanse i samotność w rozdartym wojną Berlinie. Przez karty książki przewijają się wybitne postaci: Picasso, Strawiński, twórca Baletów Rosyjskich impresario Siergiej Diagilew, tancerz i choreograf Wacław Niżyński oraz oczywiście sam Vladimir Nabokov. 
...
Liczba stron: 384
...
W tytule wyraźnie zaznaczono iż w powieści przedstawiono nie dość że zmyślone życie, to jeszcze nie słynnego Władimira Nabokova ale jego brata Siergieja. Jednak słynny Władimir także pojawia się na kartach powieści i zmusza to do zapoznania się z jego prawdziwą biografią.
...
Powieść…. pierwsze homoseksualne doznania miłosne, pierwsze rozczarowania a wszystko na tle rewolucji rosyjskiej. Później Niemcy, Anglia, Francja a wszędzie skupisko kochających inaczej. Może się to wydawać dziwne, ale właściwie swój lgnie do swego. Trudno się zatem dziwić, że Siergiej obraca się prawie i wyłącznie w środowisku homoseksualistów. Sama powieść nie szokuje, a Siergiej ukazany jest jako człowiek wrażliwy.
...
Powieść dla mnie... nudna, rozwleczona.
...
 Podsumowanie: 2
...
Moja skala ocen:
Nie skończyłam czytać 1
Przeczytałam z trudem 2
Przeciętna 3
Świetna 4
Excellent 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz