poniedziałek, 10 listopada 2014

Józefina i Napoleon - Sandra Gulland

1796-1800,  Francja

 Z okładki:

Wyczekiwana druga część trylogii Sandry Gulland o Józefinie B. rozpoczyna się w 1796 r. w Paryżu, w chwili, kiedy bohaterka uświadamia sobie, jak będzie wyglądało jej życie z niedawno poślubionym Korsykaninem, Napoleonem Bonaparte, nowo mianowanym dowódcą Armii Włoch.
Z zapisków w jej dzienniku oraz z pełnych żaru listów miłosnych słanych do niej przez męża wyłania się obraz zaradnej, obdarzonej pełnym współczucia sercem kobiety, której życie przypadło na jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii Europy. Towarzyszymy jej w pełnych przepychu salach balowych i pałacowych sypialniach, przenosimy się na przesiąknięte krwią pola bitew z kampanii prowadzonych przez jej męża. Oczyma Józefiny obserwujemy marsz Napoleona do władzy, polityczne intrygi i zdradzieckie postępki rządzących, niektórym z najbliższych jej osób przynoszące śmierć albo ruinę, innym zaś triumf i wywyższenie. Ich skutki wpłyną także na losy przyszłej cesarzowej Francji.
...
Liczba stron: 424
...
Część druga trylogii o Józefinie w niczym nie ustępuje części pierwszej. Podobne tempo akcji, równie zajmująca. Ciężko się od niej oderwać, płynnie się czyta. 
...
Drugą część trylogii rozpoczęłam od zaznajomienia się z posłowiem, żeby tak mniej więcej wiedzieć co w trawie piszczy… I tak w drugiej części mamy przyjemność zaznajomienia się z autentycznymi listami, raportami, artykułami, a nawet z menu obiadowym.
...
Obcujemy w tej części nie tylko z Józefiną, ale i ujawnia się również nieprzeciętna osobowość Bonapartego. Napoleon Bonaparte nie tylko marzy, on realizuje swoje marzenia.
....
Przypomnienie pewnych faktów z części pierwszej nienachlane, w sam raz. 

...
Podsumowanie: 4
...
Moja skala ocen:
Nie skończyłam czytać 1
Przeczytałam z trudem 2
Przeciętna 3
Świetna 4
Excellent 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz