wtorek, 11 listopada 2014

Biała księżniczka- P.Gregory

1485, Anglia

Z okładki:

Elżbieta York, żona pierwszego Tudora na tronie Anglii i matka Henryka VIII. Pretendent do angielskiej korony zwołuje armię, podważając legalność dynastii Tudorów. Ale czy rzeczywiście jest jednym z zaginionych książąt z Tower, czy też zwykłym oszustem - wrogiem Henryka Tudora i jego żony, księżniczki Yorku? Kiedy Henryk VII Tudor zdobywa koronę Anglii w bitwie pod Bosworth, wie, że aby zjednoczyć królestwo targane wojną domową, przyjdzie mu poślubić księżniczkę z wrogiej dynastii - Elżbietę York. Ona jednak nadal kocha poległego króla, Ryszarda III, a jej krewni wciąż marzą o odnalezieniu zaginionego następcy tronu z rodu Yorków i powrocie do władzy. Po ślubie z Henrykiem Elżbieta staje przed decyzją, która wpłynie na losy kraju. Musi wybrać między Tudorami a Yorkami, między własnym mężem a chłopcem utrzymującym, że jest jej bratem - powracającą do domu "różą Anglii". 
...
Przede wszystkim jestem pod wrażeniem tempa w jakim P.Gregory pisze swoje powieści.
...
To jedna z tych lepszych powieści P.Gregory. Czyta się płynnie, ma w sobie ten niepowtarzalny klimat, jakiego nie mają powieści historyczne innych pisarzy. Powieści Gregory nie są tkliwe. Autorka nie skupia się tylko na uczuciach, ale przede wszystkim na wielkiej polityce i potrzebie ciągłości dynastii w Anglii.
...
Generalnie powieść nie ma w sobie wiele z naiwności. Dosłownie sam koniec powieści trochę mnie zirytował. Od momentu pojawienia się na dworze Henryka VII pretendenta, młodzika z Flandrii, powieść staje się jak dla mnie troszkę naiwna, niewiarygodna i przez to odrobinkę nużąca. Ale jeśli spojrzę na powieść całościowo, to takich niuansów nie powinnam wziąć pod uwagę.
...
W powieści kilka razy P.Gregory nawiązuje do wcześniejszej swojej powieści, Władczyni rzek.

We Władczyni rzek Elżbieta Woodevill i Elżbieta York rzuciły klątwę na morderców synów Elżbiety Wodevill.

Kiedy w powieści Władczyni rzek dwie Elżbiety (matka i córka) rzucają klątwę, nie mają najmniejszego pojęcia kogo to przekleństwo dosięgnie. W Białej księżniczce już powoli do Elżbiety York dociera, kto może być adresatem rzuconego przez nią przekleństwa. Jej przypuszczenia są słuszne… Młodo umrze Artur, pierworodny syn Elżbiety i Henryka VII oraz młodo umrze Edward, syn Henryka VIII.
...
Tak jak po przeczytaniu wcześniejszych powieści (nie tylko P.Gregory) także i dziś zadaję sobie pytanie: Czy było warto? Czy było warto podporządkować życie swoje i bliskich, poświęcić wszystko dla zdobycia i utrzymania władzy? Czy umiera się w końcu spełnionym?
... 
Elżbieta York
źródło:http://pl.wikipedia.org
...
 Podsumowanie: 4
...
Moja skala ocen:
Nie skończyłam czytać 1
Przeczytałam z trudem 2
Przeciętna 3
Świetna 4
Excellent 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz