niedziela, 5 października 2014

Film na deser... Krwawa hrabina
Źródło: http://www.filmweb.pl

Węgry, u progu XVII wieku. Hrabina Elżbieta Batory (Julie Delpy) jest uznawana za najbardziej wpływową kobietę w kraju. Jej znajomość z dużo młodszym mężczyzną, Istvanem (Daniel Brühl), przeradza się w obsesyjną i namiętną miłość. Ale jej rozkosz nie trwa długo: ojciec Istvana, hrabia Thurzo (William Hurt), zmusza syna do zerwania z Elżbietą. Zdruzgotana Hrabina, za powód zerwania postrzega dzielącą ich różnicę wieku. Oślepiona przez tęsknotę i smutek, poddaje się szalonemu złudzeniu, że krew dziewic pomoże zachować jej urodę. Do zamku trafiają dziesiątki młodych kobiet, by go już nigdy nie opuścić …
...
 Ten film to nic innego dla mnie jak następstwo przeczytanej jakiś czas temu powieści „Pani na Czachticach”. Ale film Krwawa hrabina nie jest ekranizacją powieści Pani na Czachticach.
 ...
Faktem jest, że od dawna nie obejrzałam żadnego horroru. I może dlatego ten film dzisiejszy wywarł na mnie takie wrażenie, jakbym obejrzała horror.
...
Elżbieta w tym filmie ukazana jest z całkiem innej pespektywy niż w powieści Pani na Czachticach. W filmie to ofiara swojej własnej słabości. Kobieta nie chcąca pogodzić się z upływającym czasem i utratą młodości.
...
Film można podsumować słowami: niepokój, mrok, okrucieństwo, tragizm, tortury. Warto go obejrzeć- to mocny film. Pozostaje na długo w pamięci.
...
Wszystko mi się w tym filmie podobało- szczególnie zwróciłam uwagę scenografię. Sprawiła, że film postrzegamy jako niepokojący, mroczny. Poza tym odtwórczyni głównej roli zagrała według mnie bardzo przekonująco. Duże brawa za charakteryzację, Julie Delpy świetnie przeobraziła się z wyglądu zewnętrznego w postać historyczną Elżbietę Batory. 
 źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/El%C5%BCbieta_Batory
...
Istnieje spore prawdopodobieństwo, że Elżbieta Batory była faktycznie postacią tragiczną. A literatura czy film jeszcze ten tragizm pogłębiają ubarwiając fakty z życia Elżbiety.
...
Wokół Elżbiety Batory:
- powieść Pani na Czachticach

2 komentarze:

  1. Czytam teraz książkę o Elżbiecie Batory "Hrabina. Tragiczna historia Elżbiety Batory". Po przeczytaniu z miłą chęcią obejrzę ten film

    OdpowiedzUsuń
  2. I co ty na to (o jeden post wyżej)?haha . Bardzo się cieszę, że mamy podobne gusty, tak trzymać

    OdpowiedzUsuń