środa, 10 września 2014

Tajemnica spowiedzi- Joseph Spillmann

Rok 1888, Francja
Spokój sumienia
Z okładki:
Prowansja, rok 1888. Proboszcz wiejskiej parafii otrzymuje pokaźną sumę pieniędzy od starszej parafianki, z przeznaczeniem na budowę szpitala. To nie podoba się władzom laickiej Francji, która uważa, że należy odebrać Kościołowi dzieła charytatywne i wpływ na dzieci i młodzież. Wkrótce na plebanii dochodzi do morderstwa, w wyniku, którego oskarżony zostaje proboszcz, zaś tytułowa tajemnica spowiedzi nabiera wyjątkowego znaczenia... Zaskakujące zwroty akcji i głębia po mistrzowsku namalowanych portretów psychologicznych nie pozwalają oderwać się od lektury. Pierwsze polskie wydanie tej klasycznej powieści o dylematach moralnych i sile kapłańskiej wierności ukazało się w 1914 r. Przez blisko sto lat książka nie straciła nic ze swojej aktualności. 
...
 Liczba stron: 320
...
Moje odczucia? Troszkę naiwna powieść, ale za to dość pokrzepiająca. Na taki a nie inny kształt powieści wpływ miał oczywiście autor, który, warto zanotować, był jezuitą.
...
Ksiądz Montmoulin jest przedstawiony jednoznacznie, jako człowiek pozostający bez względu na okoliczności wierny swoim ideom, swojej religii.
...
Zakrystian Loser przedstawiony jest jako człowiek na wskroś zepsuty. Przyjemnie się czytało, że nawet tacy jak on mają coś takiego jak sumienie.
...
Właściwie wszystkie postaci przedstawione w powieści są wyraziste. Podzielić je możemy na zwolenników oraz przeciwników księdza. Zwolennicy księdza to ludzie ufni w jego niewinność, przedstawieni, jako ludzie z natury łagodni. Przeciwnicy księdza to przeważnie ludzie zgorzkniali. Mają swoje interesy w tym, aby ksiądz został osądzony jak najszybciej i najsurowiej. Brak w nich współczucia. Każdy z nas chciałby mieć wokół siebie tylko ludzi łagodnych, ale niestety żyją wśród nas także ludzie zawistni, z chorymi ambicjami.
...
Czytając tę powieść, gdzieś z zakamarków pamięci wygrzebałam, że oglądałam bardzo dawno temu film z podobnym tematem. Widocznie film bardzo mi się spodobał, skoro niektóre sceny pamiętam po wielu latach. Nie pamiętam jaki był tytuł tego filmu, a chętnie bym do niego powróciła.
...
Każdemu człowiekowi warto życzyć, aby bez względu na wyznawaną religię żył z poczuciem czystego sumienia.

...
Podsumowanie: 3
...
Moja skala ocen:
Nie skończyłam czytać 1
Przeczytałam z trudem 2
Przeciętna 3
Świetna 4
Excellent 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz