poniedziałek, 14 lipca 2014

Więzień - Jesus Sanchez Adalid

Gdzieś około 1546-1560
Od oseska po rycerza

Z okładki:
Luis Maria Monroy de Villalobos to młody szlachcic żyjący w XVI wieku, który dorasta, snując fantazje rozbudzone w nim przez opowieści rycerskie.

Marzy też, by wstąpić do wojsk królewskich. W jego losach odnajdujemy wszystkie osobliwości ówczesnej Hiszpanii- kraju Cervantesa, mistyki i wzniosłych ideałów, irracjonalnych wobec okrucieństw wojennych, na jakie epoka ta była skazana. Posłuszny ostatniej woli ojca, wyrażonej w testamencie, młody Monroy udaje się do legendarnego zamku w Belvis, by służyć jako paź, a w końcu zostać rycerzem, jak nakazywała tradycja.
Okoliczności życiowe zawiodą go na służbę u Karola V. Stamtąd wyruszy wraz z flotą Filipa II, by wziąć udział w jednym z najbardziej absurdalnych i katastrofalnych w skutkach przedsięwzięć wojennych w historii.
...
Liczba stron: 670
...
Wyruszamy w daleką i długą drogę z Luisem Maria Monroy’em, z rodu Villalobos: Jerez de los Caballeros, Oropesa, Jarandillia, Cordoba, Malaga, Genua, Mediolam, Messyna, Malta , Dżerba. Z Hiszpanii aż po dzisiejszą Tunezji. ...
Dorastający młodzieniec marzył, aby zostać rycerzem. Na marzenia złożyło się kilka okoliczności. Dziadek i ojciec Luisa uczestniczyli w wyprawach wojennych i nie miało dla Luisa znaczenia to, że pierwszy oszalał, a drugi stracił na wojnie życie. Poza tym Luis miał okazję przeczytać książki o wyprawach rycerskich i to też miało wpływ na jego marzenia. A jeszcze dodatkowo wolą ojca Luisa było, aby syn został rycerzem.

I tak się stało. Pierwszy szok Luis przeżył podczas organizacji prowiantu dla wojsk, drugi szok to wizyta w burdelu. Dezercje, głód, bunty …przychodzi rozczarowanie. Tak wygląda życie żołnierza.

Czytelnik też przeżyje szok, albowiem „drogi ojciec” jak go zwał z szacunkiem Luis, w czasie wyprawy wojennej zdążył spłodzić co najmniej dwoje dzieci poza małżeństwem... I to tyle ekscytacji dla czytelnika.
...
Wprawdzie Hiszpanie wyruszyli na wojnę przeciw Turkom i Maurom w obronie wiary chrześcijańskiej, ale to moim zdaniem nie uzasadnia nadużywania wyrażeń typu: „na rany Chrystusa”, „ na Przenajświętszą Panienkę” itd. Książka przeładowana tymi wyrażeniami. Pisarz chciał chyba w ten sposób podkreślić chrześcijańskość Hiszpanów. Nie wiem.
 ...
Czekałam na jakiś wstrząs …na próżno.  ...
Z przyjemnością przeczytałam posłowie. Okazuje się, że wiele postaci przedstawionych w powieści to postaci historyczne i wiele wydarzeń przedstawionych w powieści oparto na faktach. 

...
Godne uwagi:
- borj Ghazi Mustapha-  hiszpański fort. W  1560 Hiszpanie ponieśli klęskę, a Turcy zbudowali wieżę z czaszek pokonanych Hiszpanów

-warto spojrzeć na mapkę klik. Jak wielkim imperium władał Karol V (syn Joanny Szalonej- Książka o Joannie Szalonej w roli głównej: Ostatnia królowa
-tercios

...
Seria:
Więzień –tom I
Brama wezyra-tom II
Rycerz zakonu Alcantara- tom III
Przeczytałam tylko informację z okładki tomu II. Brzmi interesująco, ale tom I też zapowiadał się interesująco, a odebrałam jako przeciętną powieść. Mało prawdopodobne, że kiedyś sięgnę po dwie kolejne części.


 ...
Podsumowanie: 3
...
Moja skala ocen:
Nie skończyłam czytać 1
Przeczytałam z trudem 2
Przeciętna 3
Świetna 4
Excellent 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz