piątek, 25 lipca 2014

Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej-C. W. Gortner

1454-1492, Hiszpania
Pobożna królowa czy zacofana fanatyczka?Z okładki:

Nikt nie wierzył, że była stworzona do wielkich rzeczy... W powieści "Przysięga królowej" C.W. Gortner porywa czytelników w fascynującą podróż od wspaniałych pałaców Segowii po pola bitewne Grenady i ogrody Sewilli, opowiadając o losach jednej z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych monarchiń znanych z kart historii. Drobna i niepozorna Izabela miała zaledwie siedemnaście lat, kiedy niespodziewanie została dziedziczką tronu Kastylii. Nagle z pionka w dworskich rozgrywkach stała się jednym z głównych graczy. Musiała nauczyć się lawirować pośród licznych pułapek w niebezpiecznej walce o koronę i postawić wszystko na jedną kartę, by poślubić mężczyznę, którego wybrała. "Przysięga królowej" to poruszająca i trzymająca w napięciu opowieść o Izabeli Kastylijskiej - władczyni, która doprowadziła do zjednoczenia Hiszpanii i wizjonerce, dzięki której Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Ameryki.


...
Liczba stron: 435

...
Czytając tę książkę odniosłam wrażenie, że pisarz rozgrzesza Izabelę Kastylijską z powołania inkwizycji i wygnania Żydów z Hiszpanii. Winą za te niechlubne czyny zostają obarczeni w powieści duchowni mający wpływ na Izabelę i mąż, Ferdynand Aragoński. 

Jednakże w posłowiu C.W.Gortner wszystko wyjaśnia. Jak pisze, ze źródeł historycznych wynika, że Izabela miała osobność dość skomplikowaną i trudno historykom stwierdzić jednoznacznie jak duży był udział królowej Izabeli w prześladowaniu Żydów. Ja jej nie rozgrzeszam tak jak Gortner. Skłaniam się ku temu, że jako królowa miała dostęp do informacji i nic się nie działo bez jej woli. 

Postać z wieloma zasługami: pobożna, zjednoczyła państwo, dopuściła kobiety do wykładania, dzięki jej poparciu Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki itd., ale jak patrzę przez pryzmat inkwizycji i wygnania Żydów w 1492 roku, to nie oceniam tej postaci historycznej pozytywnie. 

Zresztą o ile dobrze pamiętam w literaturze nie została przedstawiona pozytywnie. Chyba to była powieść Ostatnia królowa. Tam o ile dobrze pamiętam została przedstawiona Izabela Kastylijska przez pryzmat jej córki Joanny Szalonej. 

...
 Ferdynand Aragoński I Izabela Kastylijska


źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Izabela_I_Kastylijska

 
...
I nadal jestem pod ogromnym wrażeniem jak przyjemnie mężczyzna pisze powieść, gdzie główną bohaterką jest kobieta. Wyszła bardzo przyjemna w odbiorze lektura. 

... 
 Podsumowanie:
...
Moja skala ocen:
Nie skończyłam czytać 1
Przeczytałam z trudem 2
Przeciętna 3
Świetna 4
Excellent 10

2 komentarze:

  1. I jak tu nie zaglądać Jolu :) Znowu książka polecana przez Ciebie będzie poszukiwana i przeczytana :) Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Byłam święcie przekonana, że ta książka już za tobą! Bo wydaje mi się, że nie o wszystkich piszesz na blogu, no chyba że się mylę

    OdpowiedzUsuń