wtorek, 1 lipca 2014

Niedokończone życie- Mark Spragg

Niedokończone sprawy…
czasy współczesne


Z okładki:
Jean Gilkyson mieszka w przyczepie samochodowej z kolejnym brutalnym kochankiem, kiedy nagle uświadamia sobie, że musi skończyć z takim życiem dla własnego dobra, lecz przede wszystkim dla dobra swojej córki, Griff. Jedynym miejscem, gdzie mogą znaleźć schronienie, jest miasteczko Ishawooa w stanie Wyoming, gdzie mieszka jej były teść, który najchętniej widziałby ją martwą. Einar Gilkyson od dziesięciu lat wini synową za wypadek, w którym zginął jego jedyny syn, i żyje głównie dlatego, że jego najlepszy przyjaciel nie zdołałby poradzić sobie sam. Obaj mężczyźni są sobie bliscy jak bracia, na zawsze związani wspomnieniami walk w Korei i pewnym wydarzeniem, w wyniku którego Mitch został potwornie okaleczony na oczach bezradnego Einara. Dziesięcioletnia Griff nie ma oczywiście o tym wszystkim pojęcia; wie tylko, że jej ojciec nie żyje, a matka nie ma szczęścia do mężczyzn. Kiedy jednak poznaje dziadka, którego nigdy wcześniej nie widziała, i czarnoskórego kowboja, unieruchomionego kalectwem i cierpieniem w małym domku, z nieustępliwą odwagą i zapałem staje do walki, próbując przeistoczyć bolesną stratę, gniew i wzajemne wyrzuty, jakimi ku jej rozpaczy obrzucają się jej matka i dziadek, w przebaczenie i miłość. 
...
Liczba stron: 302 

… 
Bohaterowie trzech pokoleń ze swoimi troskami.
Mitch i Einer- staruszkowie, przyjaciele, przeszli razem wiele. Trafić na taką przyjaźń w życiu to jak trafić na skarb.
Jean – młoda kobieta, trafiająca na niewłaściwych facetów
Griff- dziewczynka o ponadprzeciętnej inteligencji, wrażliwości, poczuciu odpowiedzialności za matkę. 

Bardzo dobra książka obyczajowa o wszystkim, co naprawdę ważne:
- o godnym życiu. Po n-tym pobiciu Jean wreszcie decyduje się na odejście od swego macho, Roya.
- o godnym umieraniu. Umierający Mitch walczy i z bólem i z morfiną
- o potrzebie wybaczenia sobie i innym. Einer przez długie lata nie może sobie wybaczyć, że przez jego pijaństwo przyjaciel Einer został pokiereszowany przez niedźwiedzia. Jean przez długie lata nie może sobie wybaczyć, że zasnęła za kierownicą samochodu i w wypadku zginął jej mąż. Einer przez długie lata nie może wybaczyć Einer. Obwinia ją o śmierć swego syna Griffina.
- o prawdziwej przyjaźni po grób. Mitch i Einer rozumieją się bez słów. Zarówno Einer jest potrzebny Mitchowi w ostatnich latach, godzinach życia jak i Mitch jest potrzebny Einerowi. Mitch jest umierający, ale wspiera Einera dobrą radą- bezcenne…
- o potrzebie bezpieczeństwa. Griff dość ma już mieszkania w przyczepach z kolejnymi facetami matki. Powieść ta potwierdza, jak ważne dla dziecka są więzi rodzinne i stabilizacja. Griff dogaduje się z dziadkiem od pierwszych chwil, pomimo, że o swym istnieniu oboje wcześniej nie wiedzieli. Więzy krwi są równie ważne dla dziecka jak i dla staruszka. 

Krótko? Wyciskacz łez, pomimo, że czytamy o sprawach oczywistych 

*******
Podsumowanie: 4 
...
Moja skala ocen:
Nie skończyłam czytać 1
Przeczytałam z trudem 2
Przeciętna 3
Świetna 4

Excellent 10

2 komentarze:

 1. Obyczajowa powieść a ja myślałam ,że Ty głownie historyczne książki czytasz .
  Jak Ci się podobała to super , bo twarze na okładce jakby znajome :)
  Pozdrawiam
  PS. ja tym razem historycznie działam :) i jestem w czasach Leonarda da Vinci i jego słynnej Mony Lizy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. no nie tylko historyczne. Twarze znajome bo ponoć powstał film na podstawie książki. Tak z perspektywy kilku dni to z przyjemnością wspominam szorstką przyjaźń staruszków i starą maleńką dziewczynkę- jej dojrzałość mnie powaliła.
  A teraz idę do ciebie... na Leonarda

  OdpowiedzUsuń