wtorek, 13 maja 2014

Niewidoczna góra / Carolina de Robertis

Urugwaj, Montevideo
rok 1900


Z okładki:

Pierwszy stycznia 1900 roku. Mieszkańcy małego miasteczka są świadkami cudu - nieoczekiwanego powrotu zaginionej w wieku niemowlęcym Parajity. Znaleziona na samym czubku wysokiego drzewa dziewczynka trafia pod opiekę ciotki Tity, znachorki i zielarki. Odrzucona przez ojca, któremu na niej nie zależy, Parajita da początek niezwykłej linii silnych, niezależnych kobiet. Historia o jej cudownym powrocie stanie się rodzinną legendą, przekazywaną z ust do ust, inspiracją dla kolejnych pokoleń. Parajita wychodzi za mąż za włoskiego imigranta Ignazio i wydaje na świat Evę - dziecko o wybitnym talencie poetyckim i ogromnej wrażliwości. Odesłana do pracy w wieku dziesięciu lat, Eva doświadcza ludzkiego okrucieństwa oraz zdrady i musi ze wszystkich sił walczyć o swoje szczęście. Rozpaczliwe poszukiwanie uczuć w świecie artystycznej bohemy, nierozważne próby działalności politycznej, wreszcie maniakalny upór prowadzą ją poprzez ciąg katastrof i cierpień aż do wielkiej, wymarzonej miłości. Jej córka Salome, działaczka organizacji rewolucyjnej, aresztowana i poddana torturom, trafia do więzienia i rodzi dziecko, dla którego rezygnuje z ucieczki i wolności...

Najlepsza książka 2009 roku według "The San Francisco Chronicle", "The Oprah Magazine" oraz "Booklist". Debiutancka powieść pochodzącej z Urugwaju młodej pisarki, nagrodzona Rhegium Julii Debut Prize, niezwykła saga o trzech kobietach, sile więzów rodzinnych i pogoni za spełnieniem oraz mrocznej historii kraju.


...
Nie pamiętam czy czytałam kiedykolwiek książkę przybliżającą historię Urugwaju. W ogóle Ameryka Południowa jakoś jest mi obca.
...
Historia trzech pokoleń kobiet na tle historii przemian w Urugwaju. Wszystkie silne, uparte. Mężczyźni nie są im potrzebni do życia,. Potrafią same o siebie zadbać.
...
Książka klimatyczna, dość wolno się czyta. Chyba nie każdego wciągnie, pomimo że na okładce książki tyle pozytywnych ocen. Lektura nie jest łatwa, lekka i przyjemna.

....
Podsumowanie: 3
Moja skala ocen:
Nie skończyłam czytać 1
Przeczytałam z trudem 2
Przeciętna 3
Świetna 4
Wybitna 5
Excellent 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz