czwartek, 13 lutego 2014

Kobiety Wojny Dwu Róż : księżna, królowa i królowa matka / Philippa GregoryAutorka bestsellerowych powieści, Philippa Gregory, oraz wybitni brytyjscy historycy David Baldwin i Michael Jones opowiadają o trzech wyjątkowych kobietach, które odegrały znaczącą rolę podczas wyniszczającej XV-wieczną Anglię Wojny Dwu Róż. Walczyły wówczas o władzę dwa zwaśnione rody: Yorkowie i Lancasterowie. Zaciekłą rywalizację o koronę wygrał potomek obu rodzin, zapoczątkowując dynastię Tudorów.

Bohaterkami książki "Kobiety Wojny Dwu Róż: księżna, królowa i królowa matka" są Jakobina Luksemburska, wdowa po księciu z rodu Lancasterów, jej córka Elżbieta Woodville oraz Małgorzata Beaufort, matka króla Henryka VII Tudora.

Jakobina Luksemburska po śmierci męża, księcia Bedford, popełniła mezalians z miłości. Poślubiła Richarda Woodville'a i... została matką przyszłej królowej. Przetrwała panowanie dwóch monarchów i dwie wojny, aby stać się pierwszą damą na rywalizujących ze sobą dworach. Bazując na materiałach źródłowych oraz odkryciach archeologów, Philippa Gregory tworzy pionierską biografię księżny.

Gdy wychodziła za mąż za młodego króla Edwarda IV z dynastii Yorków, Elżbieta Woodville była wdową i matką samotnie wychowującą dzieci. Jej małoletni synowie z drugiego małżeństwa przeszli do historii jako Książęta z Tower, stając się po śmierci ojca ofiarami dworskich rozgrywek. O samej Elżbiecie niewiele wiadomo. David Baldwin, ekspert w dziedzinie Wojny Dwu Róż, stara się zrekonstruować jej losy.

Oficjalny życiorys Małgorzaty Beaufort nie wydaje się szczególnie ciekawy. Dopuściła się jednak zdrady wobec króla i popchnęła swego syna Henryka do sięgnięcia po koronę Anglii. Michael Jones, członek Royal Historical Society, poświęca swój esej tej niemal zapomnianej założycielce dynastii Tudorów.

"Kobiety Wojny Dwu Róż: księżna, królowa i królowa matka" to trzy fascynujące portrety postaci znanych z kart historii. Książka wzbogacona została materiałami źródłowymi. Nie tylko poszerza naszą wiedzę o dawnych wiekach, ale daje także wgląd w inspiracje kryjące się za powieściami Philippy Gregory.
Mój prywatny skorygowany ranking dotychczas przeczytanych książek P.Gregory:  
7. Biała królowa ex aequo 8. Błazen królowej ex aequo 9.Władczyni rzek
11. Dziecko szczęścia  ex aequo 12.Czarownica ex aequo 13.Odmieniec ex aequo 14. Kobiety Wojny Dwu Róż : księżna, królowa i królowa matka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz