środa, 10 lipca 2013

Raj pośrodku piekła

 Z okładki:
Książka "Raj pośrodku piekła" opowiada niezwykłą historię Alice Herz-Sommer, wybitnej czeskiej pianistki, która wraz z mężem i sześcioletnim synkiem trafiła w 1943 roku do obozu koncentracyjnego Theresienstadt. Miała się stamtąd udać w dalszą drogę - do Auschwitz. Jednak dzięki muzycznemu talentowi uniknęła tego strasznego losu. W Theresienstadt dała ponad 100 koncertów, niosąc współwięźniom nadzieję pośród bólu i cierpienia. Razem z synkiem przeżyła wojnę. Niestety, podobne szczęście nie spotkało jej męża. Zginął w obozie w Dachau.

"Raj pośrodku piekła" to nie tylko wstrząsająca opowieść o Holocauście. Książka przedstawia także barwne życie w Pradze w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Matka Alice Herz-Sommer miała wielu przyjaciół wśród elit intelektualnych miasta, do znajomych rodziny należał m.in. Franz Kafka. Dość wcześnie zauważono uzdolnienia muzyczne Alice. Dziewczynka zaczęła pobierać lekcje gry na fortepianie i już jako nastolatka stała się jedną z najbardziej znanych pianistek w Pradze.

Miłość do muzyki towarzyszyła jej przez całe życie. Pomogła przetrwać lata wojny i stworzyć raj pośrodku piekła. Jeszcze w wieku 107 lat Alice Herz-Sommer, najstarsza osoba ocalała z Holokaustu, codziennie siadała do fortepianu.


Obozowe wspomnienia, miłość do muzyki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz