piątek, 8 lutego 2013

W 80 dni dookoła świata- M.Palin


Po przeczytaniu książki „Byle dalej, 888 dni dookoła świata” ta dzisiejsza czyli „W 80 dni dookoła świata” wydała mi się okropnie nudna. Zaniechałam czytania po 63 stronie. Nie umywa się do książki Byle dalej…

Autor z dziennikarzami BBC wyruszył śladami Phileasa Fogga z powieści Juliusza Verne'a, próbując okrążyć glob w 80 dni.

To nie wina M.Palina, że mógł okrążać świat w luksusie, ale mnie ta bajka nie odpowiada. I nie działa na mnie, że to BBC maczało palce w tej wyprawie.

Dla mnieta książka jest po prostu o niczym. Nie będę się katować, kiedy tyle ciekawych książek czeka.

Z okładki:

Podążając trasą obraną przed 115 laty przez Phileasa Fogga, Michael Palin wyruszył z klubu Reforma, aby okrążyć świat. Zasady były jasne, lecz poza nimi nic w tej podróży nie okazało się proste. Foggowi towarzyszył wierny, francuski służący - Obieżyświat, Palinowi zaś pięcioosobowa ekipa filmowa BBC, która dokumentowała każdy jego krok. Fogg przywiózł ze swojej podróży Audę, piękną Hinduskę; Palin - sporo rzeczy do prania i mnóstwo niezwykle ciekawego materiału, którym wy-pełnił tę książkę i serial telewizyjny. Wycieczka po Wenecji na barce ze śmieciami, obserwowanie statków na Kanale Sueskim, rowerowa godzina szczytu i wężowe przekąski w Chinach... Ta książka to wspaniały hołd, złożony niezwykłej zdolności człowieka do utrudniania sobie życia.


Informacja na okładce jest przykładem jak wprowadza się czytelnika w błąd.

Moim zdaniem Palin naśladując Fogga nie utrudniał sobie życia, ale starał się Fogga jedynie naśladować. A jak? Podróżując luksusowym pociągiem, pijąc szampana, nocując w dobrych hotelach. To całkiem inna bajka niż przeczytana poprzednio Byle dalej… Czytając właśnie w takiej kolejności te książki tzn. najpierw Byle dale… a następnie W 80 dni… poczułam niesmak.

2 komentarze:

  1. Zgadzam się z Tobą ,że czas jest zbyt cenny by poświęcać go na coś , co jest byle jakie :)
    Pozdrawiam i życze Jolu jak najmniej takich nieciekawych książek.

    OdpowiedzUsuń
  2. To się wszystko zobaczy ile takich nieciekawych mam na stoliku- buźka

    OdpowiedzUsuń