wtorek, 11 grudnia 2012

59/2012 Utalentowana-Nikita Lalwani


Przejmująca historia córki hinduskich emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii. Bohaterka powieści - uzdolniona matematycznie Rumika - pod czujnym okiem ojca rozwija swój talent, kosztem relacji z otoczeniem. Nastolatka chce jednak żyć tak jak jej rówieśnicy, boleśnie odczuwa też brak wspólnego języka z rodzicami. Splot dramatycznych okoliczności powoduje, że w końcu wyrywa się na wolność...

Utalentowana to piękna, sugestywna opowieść o dorastaniu, inności i samotności, która często dzieli ludzi sobie najbliższych.

Nikita Lalwani - reżyserka, pisarka. Urodziła się w 1973 roku w Indiach. Z czasem - podobnie jak bohaterka jej książki - wyemigrowała wraz z rodziną do Cardiff. Do tej pory mieszka i pracuje - jako reżyserka filmów dokumentalnych, produkowanych głównie dla telewizji BBC - w Wielkiej Brytanii. Jako dziecko była uzdolniona matematycznie i zafascynowana karierą cudownej Shakuntali Devi i Ruth Lawrence, która w wieku 13 lat dostała się na Oxford University. Utalentowana to literacki debiut Nikity Lalwani, nominowany do nagród Bookera i Costa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz