poniedziałek, 31 grudnia 2012

79/2012 Córka carycy - Carolly Erickson

Jest rok 1988. Dziewięćdziesięciotrzyletnia Daria Gradowa mieszka samotnie w Saskatchewan. Jednak ani jej sąsiedzi, ani nawet dzieci nie wiedzą, że Daria nie jest osobą, za którą się podaje – ubogą, owdowiałą rosyjską emigrantką. Naprawdę rozpoczęła życie jako wielka księżna Tatiana, Tania dla rodziców, cara Mikołaja II i carycy Aleksandry.

Tak zaczyna się najnowsza, porywająca powieść Carolly Erickson. W epoce przedrewolucyjnej córki carskiej pary pławią się w niewyobrażalnym luksusie, mogąc wybierać między majestatycznymi salonami Pałacu Zimowego a zaciszem podmoskiewskiej rezydencji. Narodziny najmłodszego dziecka, Aleksego, okazują się tyleż błogosławieństwem, co przekleństwem. Chłopczyk cierpi na hemofilię i przedłużenie mu życia rzekomo leży w rękach niepiśmiennego mnicha Rasputina. Ta rewelacja okazuje się zapowiedzią jeszcze tragiczniejszych zdarzeń. Niebawem wybucha wojna. Rewolucja zmiata z tronu Romanowów – zostają osadzeni w więzieniu na Syberii. Tatiana znajduje pocieszenie w ramionach gorącego patrioty, którego ratuje od śmierci. Razem układają śmiały plan ratowania carskiej rodziny od pewnej śmierci.

Wśród dwudziestu pięciu nagradzanych, znakomicie przyjętych przez krytykę i rozchodzących w wielomilionowych nakładach książek Carolly Erickson są biografie oraz powieści historyczne, zarówno oparte na faktach jak i kreślące alternatywną wersję historii. Skala talentu pisarki jest rozległa, a jej sława rozciąga się na cały świat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz