piątek, 21 grudnia 2012

69/2012 Caryca - Ellen Alpsten


 Z chłopskiej chaty na carski tron


Twórczość Gregory jest dla mnie jakimś odniesieniem poziomu dobrej literatury historycznej. Więc porównując „Carycę” do książek Gregory … stawiam w tym momencie Carycę ponad całą twórczość Gregory.

Wartka akcja, napięcie, płynność czytania, zero nudy.


A niechaj chowa się oświecony dwór Henryka VIII (1491-1547) przed dworem Piotra I (1672-1725).
Intrygi i okrucieństwa Piotra I w niczym nie ustępują okrucieństwom Henryka VIII, a może nawet je przewyższają.

Nie darmo Piotr został nazwany Wielkim. Był wszechstronnie wykształcony i dokonał rzeczy wielkich. Ale pamiętać należy, że dokonał wiele kosztem życia wielu tysięcy dusz rosyjskich. Okrucieństwa Piotra tak jak jego osiągnięcia były wielkie.

Główna bohaterka, Marta Skowrońska późniejsza caryca Katarzyna I Aleksiejewna nie ma pędu do władzy może dlatego, że z urodzenia była tylko chłopką i nie wpajano jej od najmłodszych lat znaczenia władzy w życiu człowieka. Nie wywodziła się z królewskiego, ani nawet arystokratycznego rodu i nie wpojono jej przeznaczenia do wyższych celów.


źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Empress_Catherine_I_-c.1724_-2.jpgAle to nie znaczy, że Katarzyna nie potrafi zadbać o swój los. Otóż potrafi i całkiem efektywnie jej to wychodzi. Kiedy Piotr kończył swój żywot została zmuszona do zatroszczenia się o swój los. Walczyła nie tyle o władzę, ale o życie.

Zaczynała od zera-z chłopskiej chaty po carski tron. Nie zapominała o wyświadczonych przysługach, nie była wyniosła. A że była kochliwa, to tylko dodaje jej uroku.

Książka świetna!A tak na marginesie:
W trakcie czytania tej książki poszperałam w Internecie  na temat Katarzyny  I Aleksiejewny. Kiedy przeczytałam, że urodziła 12 dzieci, to potem po następnych porodach opisanych w książce mogłam stwierdzić ile jeszcze Piotrowi i Katarzynie życia zostało.Z okładki:

Fascynująca, napisana z rozmachem historia niewiarygodnego awansu Marty Heleny Skowrońskiej, córki chłopa pańszczyźnianego z Inflant. Powieść opisuje drogę, którą odbyła praczka z pułkowej pralni, by zasiąść na tronie jednego z największych mocarstw świata. Ellen Alpsten kreśli niezwykle ciekawy portret psychologiczny tej prostej, ale bardzo inteligentnej kobiety. Przyszła caryca Katarzyna I, gotowa na wszystko i obdarzona nieprzeciętnym sprytem, szybko nauczyła się poruszać w świecie dworskich intryg. Używając różnych trików, przez ponad dwadzieścia lat utrzymała u swego boku najpotężniejszego władcę Rosji. Towarzyszyła Piotrowi Wielkiemu w niezliczonych kampaniach wojennych i urodziła mu tuzin dzieci, z których jedynie dwie córki dożyły dorosłego wieku. Walczyła o Piotra, kochała go i oszukiwała, tylko pozornie pozostając w cieniu. Po śmierci małżonka została pierwszą sprawującą realną władzę monarchinią Rosji.

"Caryca" to wspaniała powieść biograficzna. Autorka umiejętnie połączyła fikcję i fakty historyczne. Bardzo rzetelnie przedstawia realia epoki, życie i stosunki panujące w Rosji w latach 1690-1727, jak również lata rządów Piotra I Wielkiego, prowadzone przez niego wojny, budowę Sankt Petersburga oraz powiązania polityczne z Prusami i Saksonią.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz